ප‍්‍රවීණ ගත්කරු ඞී බී කුරුප්පු මහතා අභාවප‍්‍රාප්ත වෙයි

ප‍්‍රවීණ ගත්කරු ඞී බී කුරුප්පු මහතා අද උදෑසන මෙල්බන්හිදී අභාවප‍්‍රාප්ත වූයේ සිංහල සාහිත්‍ය ක්ෂෙත‍්‍රයේ දැවැන්ත හිඩැසක් ඇති කරමිනි. අවසන් මොහොත දක්වාම සිය පෑත අත නොහළ මේ කෘතහස්ථ සාහිත්‍යවේදියා අපට ඉතිරි කර ගිය ග‍්‍රන්ථ සංඛ්‍යාව 60කටත් වැඩි ය.

”මැංචෝසන්ගේ චාරිකා” දැත්තාගෙයි යාලූවන්ගෙයි හපන්කම්” ”අර්ධනාරි” ”හෝචිමිංගේ සිරගෙයි දිනපොත” ”හිරෝෂිමා දිනපොත” වැනි පරිවර්තන රැුසක් දායාද කළ ඞීබී ගේ දැවැන්තම පරිවර්තනය කොටස් 7 කින් යුත් ”අර්බත් දරුවෝ” ය. ඕස්ටේ‍්‍රලියා ලේඛකයන්ගේ කෙටිකතා සංග‍්‍රහයක් ප‍්‍රථම වතාවට සිංහලට පරිවර්තනය කළේ ද ඔහු ය. ඒ ”සංගම්කාරයාගේ මළගම” යි. අවසන් මොහොත දක්වාම ඔහු සන්නස පුවත්පතේ නිත්‍ය ලේඛකයකුව සිටියේ ය.

කරුණාසේන ජයලත් සමග හොරණ තක්ෂිලාවේ එකට අධ්‍යාපනය ලද්දේ ය. කරුණාසේන ජයලත් සිය ජීවන අත්දැකීම් අනුසාරයෙන් රචනා කළ ”ගොලූ හදවත” නවකතාවේ දම්මි ගේ ආදරය හිමිකරගත් තුන්වන චරිතය ඩොන් බෝල්ඞ්වින් කුරුප්පු බව බොහෝ අය නොදනිති.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *